Porady Ogrodnicze \

Borówka zalecenia i porady uprawowe

Borówka Amerykańska: Zdjęcie 1 z 3
Borówka Amerykańska: Zdjęcie 2 z 3
Borówka Amerykańska: Zdjęcie 3 z 3

Najlepiej borówkę amerykańską sadzić jesienią lub wiosną. Krzewy borówki sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem.
Gdy sadzimy borówkę jesienią, koniecznie trzeba przed mrozem osłonić podstawę krzewu ściółką z torfu, trocin.
Borówka lubi rosnąć na glebie kwaśnej, dlatego najlepiej wykopać dół, taki by zmieściło się do niego ok. 40 litrów . Do tego dołu wsypujemy uprzednio wymieszane trociny z kwaśnym torfem i dodatkowo trochę ziemi. Po wypełnieniu, na samym środku umieszczamy krzew i zagłębiamy go, aż do momentu przykrycia mieszanką korzeni rośliny. Krzew dorasta do 2 metrów, z tego powodu sadzonki muszą znajdować się w odległości 1-1,5 metra od siebie.
Borówka amerykańska dorasta do 2 m. Krzewy wytrzymują temperaturę do -25 st.C. Borówka amerykańska nie jest atakowana w większym nasileniu przez choroby roslin i szkodniki, dlatego nie wymaga oprysków. Stanowisko do uprawy borówki wysokiej powinno być zaciszne i słoneczne - najlepiej wybrac miejsce, w którym podłoże łatwo się nagrzewa. Borówka amerykańska najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5–5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej. System korzeniowy borówki jest płytki, dlatego należy regularnie ją podlewać.
Borówkę amerykańską nawozi się co roku wiosną nawozem przeznaczonym dla borówek, powtarzamy zabieg 1–2 razy, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Krzewy nawozimy od początku kwietnia do końca czerwca nawozami azotowymi – saletrą amonową lub siarczanem amonu, który dodatkowo zakwasza podłoże. Stosujemy około 15 g nawozu pod krzew. Wczesną jesienią zasilamy rośliny siarczanem potasu. Do nawożenia borówek można także użyć gotowych mieszanek nawozowych przeznaczonych do tej grupy roślin.

Aby maksymalnie wydłużyć okres owocowania najlepiej posadzić obok siebie kilka odmian, które owocują w różnych terminach (od połowy lipca do końca września). Krzewy rosnące w grupie będą też bardziej obficie owocowały. Wartościowe odmiany borówki to np.: `Bluecrop`, ‘Darrow’ `Earliblue`, `Chandler`, ‘Bluegold’ `Spartan` ‘Bluejay’ `Patriot`.

W pierwszym roku po posadzeniu usuwamy wszystkie kwiatostany, aby nie dopuścić do kwitnienia i zawiązywania owoców, gdyż osłabi to wzrost pędów borówki amerykańskiej. W pierwszych latach wykonujemy tylko cięcie borówki amerykańskiej mające na celu usunięcie jedynie pędy słabych i chorych, później (dopiero w 4-5 roku po posadzeniu) rozpoczynamy cięcie borówki amerykańskiej prześwietlające.
Jakie jest najlepszy termin na cięcie borówki amerykańskiej? Cięcie krzewów wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosna, po silnych mrozach, przed rozpoczęciem wegetacji. Cięcie borówki wysokiej w tym terminie pozwala rozpoznać i usunąć przemarznięte pędy. Ponadto widoczne są pąki kwiatowe, dzięki czemu łatwo ocenić, które pędy borówki należy usunąć. A więc cięcie borówki amerykańskiej możemy robić aż do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych.
Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich, dlatego też wykonując cięcie usuwamy wszystkie starsze pędy (6-letnie i starsze plonują znacznie gorzej). Wycinamy także wszystkie słabe i płożące się pędy bez względu na ich wiek. Zostawiamy 6-8 pionowych pędów głównych – silnie rosnące pędy rodzą większe owoce.
W trakcie sezonu należy usuwać regularnie pędy borówki z widocznymi objawami chorób. Przycinamy kilka centymetrów poniżej widocznych objawów. Wycięte pędy należy niezwłocznie spalić, aby choroba nie rozprzestrzeniała się na zdrowe rośliny.